Przeprowadzka nie musi być doświadczeniem pozostawiającym jedynie nieprzyjemne wspomnienia. Wielu błędów można uniknąć, jeśli jest się ich świadomym. Jak właściwie przygotować się do przeprowadzki, aby przebiegła sprawnie i bez stresu?

  1. Brak planu

Podstawowym błędem jest brak określonego planu przeprowadzki. Nie wystarczy przygotowanie zestawu pudełek i wrzucenie do nich wszystkiego, co znajdzie się w zasięgu. Presja czasu może doprowadzić do wielu błędów, które mogą mieć bardzo uciążliwe konsekwencje. Szczególnie, jeśli jest to przeprowadzka do innego miasta bądź kraju. Dokładne zaplanowanie przeprowadzki to pierwsza czynność, jaka powinna być wykonana w związku z nią. Warto dokładnie określić kiedy dokładnie nastąpi przeprowadzka, co zostanie spakowane, a czego trzeba się pozbyć oraz w jaki sposób wszystko zostanie przewiezione. Im bardziej szczegółowy będzie plan, tym łatwiej będzie przeprowadzić cały proces.

  1. Zwlekanie na ostatnią chwilę

Przeprowadzka to duże wyzwanie, które wymaga właściwego zgrania w czasie. Błędem jest pozostawianie wszystkich działań na ostatnią chwilę. Brak wystarczającej ilości czasu może spowodować chaos organizacyjny, a w rezultacie doprowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji. Segregacja wszystkich bagaży, spakowanie ich i przygotowanie zajmuje niemało czasu. Zwłaszcza, jeśli w danym miejscu spędziło się kilka lat. Ilość nagromadzonych przedmiotów zazwyczaj zaskakuje i konieczne jest zdobycie dodatkowych pudeł czy worków. Może się też okazać, że część rzeczy jest niepotrzebna, i będzie trzeba je oddać bądź wyrzucić. Z tego względu proces pakowania może trwać więcej (dłużej), niż się pierwotnie planowało, dlatego warto uwzględnić bufor /zapas czasowy.

  1. Niewystarczająca ilość kartonów do pakowania

Spakowanie dobytku z całego mieszkania wymaga dużej ilości kartonów oraz innych pojemników, na przykład worków. Ich zgromadzenie może zająć co najmniej kilka dni. Zazwyczaj do spakowania trzypokojowego mieszkania potrzeba około 100 dużych kartonów. Oprócz tego trzeba pamiętać o przygotowaniu foli bąbelkowej, folii stretch, taśmy klejącej, markerów oraz taśmy do opisywania pudeł.

  1. Brak segregacji rzeczy

Przeprowadzka jest świetną okazją do segregacji posiadanych rzeczy. Choć łatwo jest w wirze przygotowań wpaść w pułapkę pakowania absolutnie całego dobytku, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest poświęcenie nieco większej ilości czasu na uporządkowanie wszystkich rzeczy. Pozwoli to na spakowanie tylko naprawdę potrzebnych przedmiotów oraz zapewni większy porządek w nowym miejscu zamieszkania. Pakowane rzeczy warto także posegregować w grupy, jak odzież, naczynia, pościel itp. Właściwa segregacja pozwala na szybsze rozpakowanie rzeczy oraz odnalezienie w razie potrzeby konkretnych przedmiotów.

  1. Niewłaściwe pakowanie

Właściwe zabezpieczenie pakowanych przedmiotów gwarantuje bezpieczny transport. Dlatego warto jest przygotować rozmaite rodzaje materiałów (folia bąbelkowa, folia stretch, papiery, taśmy), które solidnie zabezpieczą mienie podczas transportu. Jeśli jest to możliwe, lepiej jest przygotować nowe, solidne kartony, które bez trudu zniosą transport. Użyteczne mogą być też mocne worki, w które można spakować na przykład część ubrań bądź przedmiotów o niestandardowych rozmiarach.

  1. Brak oznaczeń na pudłach

Bardzo ważną czynnością jest oznaczenie pudeł oraz wszelkich innych bagaży, które będą transportowane. Dobrze jest więc zaopatrzyć się w taśmę malarską oraz marker, za pomocą których można wygodnie oznaczyć każdy pakunek. Najlepiej napisać, jakie przedmioty znajdują się w środku, czy są szklane, czy może miękkie bądź kruche. Rozwiązanie to pozwoli również lepiej posegregować wszystkie przedmioty w pojeździe, którym będą przewożone. W efekcie zminimalizowane zostanie ryzyko uszkodzenia ich. Przy okazji warto jest przygotować oddzielne walizki z rzeczami, które będą potrzebne po dotarciu w nowe miejsce. Dzięki temu nie trzeba będzie w pośpiechu rozpakowywać wielu bagaży w poszukiwaniu niezbędnych rzeczy.

  1. Pozostawienie bałaganu

Bez względu na to, czy przeprowadzka następuje z wynajmowanego mieszkania czy domu rodzinnego, warto pozostawić po sobie porządek. Zyska się w ten sposób pewność, że wszystkie przedmioty zostały spakowane. Poza tym bałagan nie jest dobrą wizytówką.